Witamy. Teraz w naszym sklepie internetowym jest dostępne: 169 produktów. Zapraszamy do wcześniejszego składania zamówień i odbioru roślin wiosną.
Begonie tradycyjne są bardzo ładnymi roślinami , które znane są chyba każdemu . Występują one głównie w kolorach czerwonym , różowym i białym . Są odmiany o liściach czerwonych i zielonych . Jedną z ładniejszych jest ta ze zdjęcia powyżej . Każda z nich ma podobne wymagania uprawowe i dotyczą jej podobne zasady pielęgnacji .
Co powinniśmy :
Czego nam nie wolno :
Z drobnymi begoniami , które często sadzi się w ogrodach i parkach nie ma większych problemów . Nie są to rośliny bardzo wymagające i trudne w uprawie . Wystarczy przestrzegać tutaj kilku ważnych zasad . Część z nich podano powyżej .
Jakie najlepiej stosować podłoże ?
Begonia dobrze radzi sobie w każdym podłożu . Lubi jednak gleby próchnicze i przepuszczalne . Dostęp powietrza do korzeni jest połową sukcesu . Nie są to jednak rośliny bardzo wymagające i nikomu nie sprawiają większych problemów . Dodanie do gleby odrobiny dobrej klasy substratu torfowego i zmieszanie wszystkiego razem pozwala uzyskać oczekiwane efekty .
Jakie stosować donice ?
Begonie z niskich odmian zwykle sadzi się w gruncie . Te posadzone w donicach mogą jednak być bardzo ładną ozdobą każdego domu i ogrodu . W przypadku begonii nie muszą to być wielkie i specjalne donice .
Jak podlewać i zasilać ?
Rośliny te nie są bardzo wymagające . Dobrze znoszą one gorące lato i pełne słońce . Na rabaty słoneczne chyba nie ma lepszych kwiatów od begonii . Dlatego też są niezawodnymi kwiatami do sadzenia w ogrodach i parkach . Jeśli sadzimy je w donicach powinniśmy jednak regularnie je podlewać . Nieregularnie podlewane mogą mieć wtedy mniejsze liście i cieńsze pędy . Zbyt obficie podlewane mogą zagniwać . Najlepiej więc te w donicach podlewać delikatnie i systematycznie . Z nawożeniem begonii także nie ma większych problemów . Warto jednak zasilać je dobrym nawozem dla roślin kwitnących .
Powyżej opisane sposoby pielęgnacji begonii to tylko minimum . Wszystko zależne jest od odmiany, rodzaju , wielkości rośliny i warunków klimatycznych . Znajdujące się tutaj informacje zostały napisane jedynie w dobrej wierze . Autor tego materiału nie daje gwarancji co do przydatności i właściwości jego treści . Artykuł ten ma na celu jedynie ułatwić pielęgnację i zapoznać z najczęściej popełnianymi błędami , których można uniknąć .
Bardzo ładnymi roślinami balkonowymi i rabatowymi są werbeny . Werben jest ogromna ilość odmian i kolorów . Są gatunki zwisające (o długich pędach) i rabatowe (tylko krzewiące się) . Różnią się one znacznie wyglądem od siebie . Zasada pielęgnacji wszystkich z nich jest jednak bardzo podobna .
Co powinniśmy :
Czego nam nie wolno :
W przypadku werben powinno się pamiętać o tym , że źle one znoszą palące słońce . Sadzenie ich na stanowiskach gorących i na pełnym słońcu jest więc jednym z błędów . Miejsce widne z przewagą cienia (nie ciemne) będzie więc odpowiednie . Strona domu od wschodu lub północy będzie dobrym rozwiązaniem . Idealne jest miejsce pod daszkiem , które ma duży dostęp światła i chroni roślinę przed palącym słońcem . Takie stanowisko pozwala roślinie prawidłowo rozwijać się nawet w upalne lata .
Jakie najlepiej stosować podłoże ?
W przypadku werben idealną będzie mieszanka dobrej klasy substratu torfowego o pH 5.5-6.5 . Werbeny jednak tolerują nawet ubogie gleby . Zwłaszcza gatunki rabatowe . Pamiętać trzeba przy tym , że im podłoże jest wyższej klasy tym nasze rośliny będą zdrowsze i ładniejsze . Pamiętajmy jednak , że werbeny zwisające powinny mieć dużo gleby . Średnio jest to około 2 litry na roślinę .
Jakie stosować donice ?
Werbeny nie są wymagające jeśli chodzi o donice . Dla zwisających będzie dobra z pewnością donica wisząca z zasobnikiem wodnym . Taka z przypiętym podstawkiem zewnętrznym będzie idealna . Werbena wisząca często ma gęsty system korzeniowy i wewnętrzne zasobniki mogą tracić przez włoskowate korzenie drożność . Zewnętrzny zasobnik (podstawek) jest bezpieczniejszy dla nich i chroni je w gorących okresach lata przed suszą . Rośliny te nie powinny być mocno przesuszane . Wtedy ich pędy robią się cienkie i lubią ciemnieć (zwłaszcza na słońcu) . W przypadku zwykłych donic warto dodać na spodzie około centymetra drenażu z grubego żwiru i taką roślinę podlewać do podstawka .
Jak podlewać i zasilać ?
Werbeny powinno się regularnie podlewać i nawozić . Podlewamy z umiarem , pamiętając o utrzymaniu lekkiej wilgotności gleby . Źle znoszą susze i za dużej wilgotności także nie tolerują . Do zasilania wystarczy dobrej klasy odżywka dla roślin kwitnących . Droższa będzie oczywiście lepsza . Można zastosować nawozy granulowane o długim działaniu . Werbeny lubią mieć wilgotne podłoże - będą więc takie nawozy prawidłowo działać . W sklepach dostępne są różne tego typu . Warto zakupić taki o działaniu około 16-to tygodniowym . Wtedy już nie musimy pamiętać o zasilaniu werben aż do końca lata .
Powyżej opisane sposoby pielęgnacji werben to tylko minimum . Wszystko zależne jest od odmiany, rodzaju , wielkości rośliny i warunków klimatycznych . Znajdujące się tutaj informacje zostały napisane jedynie w dobrej wierze . Autor tego materiału nie daje gwarancji co do przydatności i właściwości jego treści . Artykuł ten ma na celu jedynie ułatwić pielęgnację i zapoznać z najczęściej popełnianymi błędami , których można uniknąć .
Jedną z nowości w ostatnich latach jest Calibrachoa Superbells® . Roślina ta posiada wiele odmian , które występują w szerokiej gamie kolorów . Calibrachoa to kwiat zwisający , który może być sadzony praktycznie w każdym widnym miejscu . Dostępna ogromna ilość odmian i kolorów pozwala nam sadzić je w różnego rodzaju kompozycjach i dopasować je idealnie do miejsca , w którym mają rosnąć . Nie jest to roślina bardzo wymagająca . Jak każda jednak coś lubi i czegoś nie .
Co powinniśmy :
Czego nam nie wolno :
Calibrachoa Superbells® może z powodzeniem być sadzona na stanowisku gorącym i słonecznym . Rośliny dobrze znoszą letnie upały i słońce . Nie rosną dobrze natomiast w miejscach , w których jest za ciemno .
Jakie najlepiej stosować podłoże ?
W przypadku tych kwiatów nie warto oszczędzać . Lepiej kupić dobrej klasy substrat torfowy niż popularną gotową "ziemię do kwiatów" , która często po kilku miesiącach staje się ciężka , zlewna i blokuje dostęp tlenu do korzeni . Najlepiej kupić wysokiej klasy substrat torfowy o pH 5.5-6.5 . Do takiego substratu warto dodać trochę ostrego piasku i wszystko razem wymieszać . Piasek zwiększy dostęp tlenu do korzeni rośliny . Unikniemy w ten sposób zamierania ich w porach mokrych i przypadkach przelania .
Jakie stosować donice ?
Unikamy donic z zasobnikami w środku . Calibrachoa Superbells® nie lubi "stać w wodzie" . Roślina , która ma dłuższy czas za mokro potrafi z dnia na dzień umrzeć . Objawy przelania są bardzo podobne do usychania z powodu niskiej wilgotności i często mylone z zasuszaniem . Liście wtedy miękną i zwijają się podobnie do przypadku , w którym kwiat ma sucho . Sprawdzamy w takiej sytuacji czy donica nie jest ciężka . Może się okazać , że otwory wylotowe dla nadmiaru wody nie są drożne i trzeba je oczyścić .
Jak podlewać i zasilać ?
Calibrachoa nie lubi obfitego podlewania . Lepiej podlewać często i delikatnie niż raz na jakiś czas obficie . Z rośliną , która zwiędnie lekko z powodu suszy nic nie powinno się stać . Po podlaniu powinna bardzo szybko odżyć i dalej być bardzo ładna . Gorzej jeśli będziemy ją obficie podlewać . Wtedy bardzo łatwo przelać . Calibrachoa Superbells® nie lubi tego i jeśli szybko nic nie zrobimy po kilku dniach zacznie zamierać . Głównie wrażliwe są kolory pomarańczowe i żółte . Te szybko zaczną więdnąć i bardzo trudno jest je uratować jeśli już to nastąpiło . Podlewamy więc delikatnie i często . Do zasilania powinno się natomiast stosować wyłącznie nawozy specjalnie przygotowane przez producenta . Tylko one dadzą nam pewność , że nasze rośliny będą bardzo ładne . Polecić można tutaj nawóz rozpuszczalny w wodzie o nazwie Planton S . Jest on jednym z tańszych i w zupełności ten jeden powinien nam wystarczyć . Dla kilku lub kilkunastu roślin jest to wydatek około 15-tu złotych rocznie i będziemy z tego na prawdę zadowoleni . Dla osób , które nie mają doświadczenia z nawozami rozpuszczalnymi w wodzie można zalecić następującą zasadę : 1 łyżeczka od herbaty w 1 litrze wody . Podlewamy takim roztworem co 7 dni . Unikniemy w ten sposób przenawożenia młodych roślin . W pełni sezonu można zwiększyć troszkę dawkę lub częstotliwość .
Powyżej opisane sposoby pielęgnacji rośliny to tylko minimum . Wszystko zależne jest od odmiany , wielkości rośliny i warunków klimatycznych . Znajdujące się tutaj informacje zostały napisane jedynie w dobrej wierze . Autor tego materiału nie daje gwarancji co do przydatności i właściwości jego treści . Artykuł ten ma na celu jedynie ułatwić pielęgnację i zapoznać z najczęściej popełnianymi błędami , których można uniknąć .
Produkcję i sprzedaż naszych roślin kontroluje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
|